Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu to obiekt o bogatej historii, będący niegdyś kapitularzem dominikańskiego klasztoru zbudowanego w pierwszej połowie XIV wieku. Jej patron, św. Jacek, jest głęboko zakorzeniony w tradycji dominikańskiej. Położona jest na południe od Kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, co dodaje jej atrakcyjności turystycznej oraz historycznej.
Kaplica ma prostokątny kształt i jest zbudowana z cegły. Cechuje się dwuprzęsłową strukturą oraz sklepieniem krzyżowym wspieranym przez nieskomplikowane żebra. Zworniki sklepienne są okrągłe, a wsporniki przyjmują formę ostrosłupa. Co istotne, pod kaplicą znajduje się krypta, prawdopodobnie służąca jako miejsce wiecznego spoczynku panów oświęcimskich, w tym księcia Władysława I oświęcimskiego oraz jego żony Eufrozyny, którzy byli fundatorami tego klasztoru.
Eksterior kaplicy wyróżnia się szkarpami, które ją opięły, nadając jej solidny wygląd. Elewacje wschodnia, południowa i północna posiadają po dwa okna zamknięte łukiem półokrągłym, a jedyne wejście znajduje się od strony zachodniej, gdzie umieszczono metalowe, półokrągłe drzwi z blachy. Wnętrze kaplicy kryje epitafium Mikołaja Mstowskiego, zmarłego w 1656 roku.
W trakcie najazdu szwedzkiego klasztorne założenie zmieniło się w koszary, a późniejsze zniszczenia kolejno dopełnił pożar miasta w 1863 roku. W 1894 roku, podczas restauracji, kaplica zyskała nowy dach siodłowy, zwieńczony szczytami z wnękami. Projekt architektoniczny tej odbudowy, a także kościoła, przygotował znany krakowski architekt Sławomir Odrzywolski-Nałęcz, którego prace przyczyniły się do konserwacji i przywrócenia świetności tego historycznego miejsca.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 18.04.2010 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Cmentarz żydowski w Oświęcimiu | Cmentarz parafialny w Oświęcimiu | Kaplica Hallerów w DworachOceń: Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu