Szlak murali w Oświęcimiu


Szlak murali w Oświęcimiu to eksploracja miejskiej sztuki, która przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Miejska kolekcja murali, powstająca od 2010 roku, wzbogaca centrum Oświęcimia o obrazy o głębokiej symbolice oraz przekazie. Tematyka tych dzieł oscyluje wokół idei pokoju, przełamywania kulturowych barier oraz propagowania tolerancji.

Murale powstawały we współpracy z wybitnymi artystami, którzy nadali im unikalny charakter oraz wartość artystyczną. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się m.in. Andrzej Pągowski, Edward Dwurnik, Rafał Olbiński oraz Tomasz Bagiński.

Dzieła te harmonizują z pokojowym przesłaniem festiwalu Life Festival Oświęcim, który odbywał się w latach 2010-2018. Każdy mural jest sygnowany przez swojego autora, co nadaje mu dodatkową wartość oraz osobisty charakter. Większość murali została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Oświęcim, co podkreśla istotę wspólnotowego działania na rzecz kultury.

Murale

Kontrabasiści (Edward Dwurnik)

Mural umiejscowiony na budynku przy ulicy Zamkowej, stworzony przez Edwarda Dwurnika, powstał w 2011 roku. Ten znany artysta polskiego współczesnego malarstwa jest ceniony za swoje unikatowe podejście do sztuki. Obraz, który przedstawia muzyków z przedwojnia grających na kontrabasach, ma na celu zmianę percepcji Oświęcimia z tragicznych konotacji obozu na bardziej pozytywne aspekty kultury.

Gitarzysta (Andrzej Pągowski)

Umiejscowiony przy ul. Śniadeckiego 22 mural stworzony przez Andrzeja Pągowskiego zrealizowano w 2012 roku, co dla artysty oznaczało szczególny moment, obchodząc 35-lecie swojej pracy. Pągowski, który jest autorem ponad tysiąca plakatów oraz ilustracji, w murale upamiętnia swoją rodzinną historię, gdyż niektórzy członkowie jego rodziny zginęli w Auschwitz. Celem muralu jest pokazanie znaczenia pokoju w sztuce oraz przestroga przed wojną. „Są ludzie kultury, którzy chcą życia w pokoju,” podkreślał w wywiadach.

Błogosławiony spokój nicości (Rafał Olbiński)

Mural autorstwa Rafała Olbińskiego, zlokalizowany przy ul. Śniadeckiego 22, został stworzony w 2013 roku. Rafał Olbiński, wszechstronny artysta, łączy w swojej twórczości elementy symbolizmu i surrealizmu. Obraz ma za zadanie prowokować do refleksji i zwracać uwagę na rzeczy, które są w życiu najważniejsze, ale często umykają w natłoku codziennych obowiązków.

Gadające głowy

W Oświęcimiu można podziwiać siedem muralów, które przedstawiają znane osoby – intelektualistów, myślicieli oraz ludzi nauki – z towarzyszącymi im cytatami ilustrującymi ich działalność. Na muralach pojawiają się wizerunki: Leszka Kołakowskiego przy ul. Olszewskiego, Jacka Kuronia przy ul. Berka Joselewicza, Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Kościelnej, Martina Luthera Kinga przy ul. Stolarskiej, Jana Pawła II przy ul. Klasztornej, Mahatmy Gandhiego przy ul. Bulwary oraz Vaclava Havla przy ul. Dąbrowskiego. Te obrazy mają na celu nie tylko upamiętnienie ważnych postaci, ale także promowanie uniwersalnych wartości, takich jak pokój, demokracja i tolerancja.

Geneza powstania tych muralów z 2012 roku łączy się z projektami organizowanymi przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu podczas Life Festival Oświęcim, gdzie autorami byli lokalni artyści, Tomasz Kiek oraz Mateusz Makarewicz. Cytaty umieszczone przy muralach dotykają współczesnych problemów, skłaniając do refleksji nad kondycją społeczną i zagrożeniami ich obecności.

Katedra (Tomasz Bagiński)

Mural zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Plebańskiej to kadr z uznanego filmu „Katedra” autorstwa Tomasza Bagińskiego, który był nominowany do Oscara w 2003 roku w kategorii „krótki film animowany”. Bagiński, jako rysownik i animator, zyskuje uznanie w świecie sztuki, tworząc dzieła inspirowane malarstwem Zdzisława Beksińskiego oraz literaturą Jacka Dukaja.

Przypisy

  1. Mural zaprojektowany przez Rafała Olbińskiego powstanie w Oświęcimiu [online], dzieje.pl [dostęp 09.02.2022 r.]
  2. Mural – The Guitarist - Oświęcim [online], Velo Małopolska [dostęp 02.03.2022 r.]
  3. Oświęcim zyskał kolejny mural z okazji Life Festival Oświęcim. Autorem jest Tomasz Bagiński [online], www.radiokrakow.pl [dostęp 10.02.2022 r.]
  4. Gadające głowy w Oświęcimiu [online], www.radiokrakow.pl [dostęp 02.03.2022 r.]
  5. Szlak murali w Oświęcimiu – Urząd Miasta Oświęcim | Oświęcim – Miasto Pokoju [online], oswiecim.pl [dostęp 09.02.2022 r.]
  6. Redakcja, Spacerkiem przez Oświęcim można iść szlakiem murali [online], Oświęcim Nasze Miasto, 01.04.2019 r. [dostęp 09.02.2022 r.]
  7. Redakcja, Szlakiem murali czyli wiosenna propozycja spaceru po Oświęcimiu [online], Dziennik Polski, 01.04.2019 r. [dostęp 10.02.2022 r.]
  8. Nie żyje Edward Dwurnik, twórca muralu na LFO 2011 - FILM [online], Fakty Oświęcim, 28.10.2018 r. [dostęp 09.02.2022 r.]
  9. Murale [online], MAŁOPOLSKA TO GO [dostęp 09.02.2022 r.]

Oceń: Szlak murali w Oświęcimiu

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:11