Czesław Wójtowicz


Czesław Wójtowicz to osoba, której życie i działalność miały znaczący wpływ na polskie społeczeństwo w XX wieku. Urodził się 10 lipca 1918 roku w Oświęcimiu, gdzie spędził swoje najmłodsze lata. Jako telegrafista oraz kolejarz, Wójtowicz wykazał się umiejętnościami technicznymi oraz zaangażowaniem w prace na kolei.

W późniejszym okresie swojego życia, stał się również aktywnym uczestnikiem życia politycznego, zasiadając w parlamencie PRL. Był posłem na Sejm zarówno II, jak i III kadencji, co potwierdza jego znaczenie w polskiej polityce tamtego okresu.

Jego kariera tragicznie zakończyła się 22 kwietnia 1964 roku w Gdańsku, jednak wpływ, jaki wywarł na swoje otoczenie, pozostaje w pamięci wielu.

Życiorys

Uzyskał wykształcenie średnie, a jego zawody to telegrafista oraz kolejarz. W 1938 roku rozpoczął praktykę w służbie ruchu Polskich Kolei Państwowych. Wziął aktywny udział w obronie ojczyzny w 1939 roku, walcząc nad Bzurą, a także broniąc Warszawy i Zamościa. Po tych wydarzeniach powrócił do Oświęcimia.

W okresie drugiej wojny światowej, z obawy przed przymusowym wywiezieniem do pracy w Niemczech, ukrywał się. W 1941 roku podjął pracę jako robotnik kolejowy, a po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku, wrócił do przedwojennej stacji Tczew.

W latach 1948–1953 działał w Związku Zawodowym Kolejarzy, gdzie pełnił rolę przewodniczącego wojewódzkiej komisji Związków Zawodowych w Gdańsku. W 1946 roku wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, a później do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1954 roku sprawował funkcję I sekretarza komitetu zakładowego PZPR przy PKP w Tczewie.

Będąc zaangażowanym w politykę, był członkiem komitetu wojewódzkiego PZPR oraz członkiem egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. W 1957 i 1961 roku zyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Tczew. W trakcie swojej pracy parlamentarnej zasiadał w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi oraz w Komisji Komunikacji i Łączności. Niestety, zmarł w trakcie swojej kadencji.

Pochowany został na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku, w Alei Zasłużonych (rejon II).

Przypisy

  1. Czesław Wójtowicz. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 31.05.2020 r.]

Oceń: Czesław Wójtowicz

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:8