Marian Czerwiński (komunista)


Marian Czerwiński, znany także pod pseudonimami Marian i Pielgrzym, jest postacią, która odegrała istotną rolę w polskim ruchu komunistycznym. Urodził się 8 maja 1903 roku w Oświęcimiu, co było punktem wyjścia do jego późniejszych działań politycznych i organizacyjnych, które miały miejsce w trudnych czasach drugiej połowy XX wieku.

W trakcie swojego życia, Czerwiński był nie tylko członkiem Komunistycznej Partii Polski (KPP), ale również pełnił funkcję sekretarza 4. Okręgu w II Obwodzie Polskiej Partii Robotniczej (PPR). Jego zaangażowanie w działalność partyjną przyczyniło się do wielu znaczących wydarzeń w życiu społeczno-politycznym tamtej epoki.

Nie można też zapomnieć o jego udziale w licznych walkach partyzanckich, które miały miejsce na Lubelszczyźnie. Czerwiński był jednym z tych, którzy stawiali czoła trudnościom i ryzyku, walcząc o ideę, w którą wierzył. Jego działalność zakończyła się 10 lipca 1968 roku w Warszawie, gdzie zmarł, pozostawiając po sobie ślad w historii Polski.

Życiorys

Marian Czerwiński to postać, której życiorys odzwierciedla zawirowania historii kraju. Już od 12. roku życia zaczynał pracę na roli u gospodarza, a trzy lata później rozpoczął karierę jako robotnik fabryczny. W 1929 roku dołączył do Komunistycznej Partii Polski (KPP) i szybko awansował na stanowisko sekretarza Komitetu Dzielnicowego w Oświęcimiu oraz sekretarza Podokręgu w Chrzanowie. W ciągu swojej kariery wielokrotnie padał ofiarą represji, w wyniku czego spędził na areszcie łącznie pięć lat. W 1936 roku trafił na rok do Berezy Kartuskiej. Po wyjściu na wolność podjął pracę jako robotnik budowlany w Warszawie.

W 1939 roku przyłączył się do obrony Warszawy. Po jej kapitulacji udał się do ZSRR, gdzie przez dwa lata zaangażowany był w działalność związków zawodowych. W 1941 roku zaciągnął się do Armii Czerwonej, uczestnicząc w walkach na froncie. Jesienią tego samego roku został skierowany na szkolenie polityczne przy Komitecie Wykonawczym Międzynarodówki Komunistycznej, a później do Kusznarenkowa koło Ufy. Tam zdobywał umiejętności związane z działalnością dywersyjno-bojową, wywiadem oraz łącznością radiową.

Jesienią 1943 roku, Marian Czerwiński został przerzucony lotniczo do polskiego oddziału partyzanckiego imienia Tadeusza Kościuszki, który działał na terenach zabużańskich, obejmujących wschodnią część Polski, Ukraine i Białoruś. Pełnił tam funkcje edukacyjne, a pod koniec roku dołączył do grupy Brygady imienia Wandy Wasilewskiej, która operowała na Lubelszczyźnie. W połowie stycznia 1944 dotarł do lasów parczewskich, gdzie szybko awansował na sekretarza 4 Okręgu Polskiej Partii Robotniczej (PPR) w II Obwodzie. Czerwiński działał przy zgrupowaniu Armii Ludowej, organizując rozbudowę sieci partyjnych komórek oraz uczestnicząc w walkach na terenie całej Lubelszczyzny.

W wyniku swojej działalności, Marian Czerwiński został awansowany do stopnia majora, a jego zasługi dostrzegane były poprzez liczne odznaczenia, w tym Order Krzyża Grunwaldu III klasy, Order Sztandaru Pracy I klasy, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Partyzancki.

Na zakończenie, warto zaznaczyć, że Marian Czerwiński spoczywa w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach, w kwaterze 27A-tuje-11, co stanowi wyraz szacunku dla jego wkładu w historię Polski.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Marian Czerwiński (komunista)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:7