Grzegorz Władysław Gołdynia to osoba, której życie i kariera zasługują na szczegółowe przedstawienie. Urodził się 22 lutego 1962 roku w Oświęcimiu, co stanowi punkt wyjścia do jego bogatej historii zawodowej. Jest on nie tylko lekarzem, ale również wybitnym politykiem oraz samorządowcem.
W okresie PRL zaangażował się w działalność opozycyjną, co pokazuje jego silne przekonania oraz chęć wprowadzania zmian w społeczeństwie.
W 2007 roku, jego kompetencje zostały docenione, co zaowocowało mianowaniem go na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Jego praca w tym ministerstwie miała na celu wprowadzenie reform, które miały na celu poprawę systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Życiorys
Grzegorz Gołdynia, to postać o bogatej i pełnej zaangażowania historii. Jego edukacja rozpoczęła się w Technikum Chemicznym w Oświęcimiu. W 1981 roku, z powodu działalności opozycyjnej, przeniesiono go z technikum dziennego do wieczorowego, co było bezpośrednio związane z kolportażem niezależnych wydawnictw. W obliczu stanu wojennego, aktywnie organizował młodzieżową działalność opozycyjną na terenie swojego miasta.
W maju 1982 roku, jego działania przyciągnęły uwagę władz, co skończyło się zatrzymaniem i brutalnym pobiciem przez milicję. Po ucieczce z Komendy Miejskiej MO, został internowany w Nowym Łupkowie przez miesiąc, co spowodowało, że nie mógł przystąpić do matury – jednakże udało mu się ją zdać rok później, w 1983. Jego pierwsze kroki zawodowe powiązane były z pracą jako sanitariusz w Pogotowiu Ratunkowym, gdzie pracował od 1982 do 1985 roku. W tym czasie był wielokrotnie rewizjonowany i przesłuchiwany przez władze.
W 1991 roku, po odbyciu studiów na Akademii Medycznej w Lublinie ze specjalizacją w pediatrii, Gołdynia stał się współzałożycielem struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ukończeniu studiów przez wiele lat pracował jako lekarz w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. W 2001 roku zdobył wiedzę nową dzięki studiom podyplomowym na Wydziale Zarządzania Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, zakładając stowarzyszenie „Otwórzmy Serca”, którego przewodniczącym był do 2009 roku.
W okresie 1997-1998 Gołdynia angażował się w Ruch Odbudowy Polski oraz zasiadał w radzie gminy Kęty. Jego kariera polityczna przybrała intensywniejszy wyraz, kiedy od 1998 do 2010 roku pełnił mandat radnego powiatu oświęcimskiego, a przez trzy lata także funkcję wicestarosty. Jego zaangażowanie na rzecz partii politycznych nie kończyło się jedynie na lokalnym poziomie – próbował także swoich sił w polityce ogólnopolskiej, otwierając listę AWSP do Sejmu w 2001 roku, choć koalicja ostatecznie nie uzyskała mandatów.
W sercu politycznej działalności Gołdyni leżały różnorodne ugrupowania, w tym Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, którego prezesem był w 2000 roku, oraz Chrześcijański Ruch Samorządowy. Choć w wyborach na prezydenta Oświęcimia w 2006 roku uległ Januszowi Marszałkowi, to jego działalność nie zakończyła się na tej porażce.
W 2007 roku, przez krótki okres, pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Po zakończeniu swojej kadencji w ministerstwie, w 2008 roku objął stanowisko dyrektora w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach. Mimo niepowodzenia z reelekcją w 2010 roku, kontynuował działalność polityczną, współtworząc ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza, w którym zyskał tytuł pełnomocnika w powiecie oświęcimskim.
Współpraca z PJN w 2011 roku oraz późniejsze utworzenie struktur Polski Razem, gdzie również pełnił rolę pełnomocnika w okręgu chrzanowskim, pokazuje jego stałe zaangażowanie w życie polityczne. Jego kariera polityczna to również szereg nieudanych kandydatur, jednak odzwierciedla ona determinację oraz chęć działania na rzecz społeczności lokalnej i krajowej.
Grzegorz Gołdynia był także wielokrotnie doceniany za swoje zasługi, otrzymując Liczne odznaczenia, w tym Krzyż Wolności i Solidarności oraz Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi. Jego życie zawodowe i polityczne jest przykładem zaangażowania w walkę o prawdę i dobro społeczne, które wpływały na losy wielu osób w jego otoczeniu.
Przypisy
- a b Ulotka wyborcza z 2011. archiwum.kadra.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 29.05.2018 r.]
- Władze Polski Razem w województwie małopolskim. polskarazem.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 08.12.2015 r.]
- Skład rady krajowej Polski Razem. polskarazem.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 24.06.2015 r.]
- Pałac nie będzie służył chorym [online], dziennikpolski24.pl, 07.01.2009 r.
- M.P. z 2017 r. poz. 315
- M.P. z 2017 r. poz. 355
- M.P. z 2005 r. nr 75, poz. 1044
- Serwis PKW – Wybory 2014
- Serwis PKW – Wybory 2011
- Serwis PKW – Wybory 2010
- Serwis PKW – Wybory 2006
- Serwis PKW – Wybory 2001
- Skład zarządu krajowego Porozumienia
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jerzy Dolinkiewicz | Jacek Grosser | Janusz Marszałek | Czesław Wójtowicz | Albert Bartosz | Stanisław Brzeźniak | Zbigniew Starzec | Marian Czerwiński (komunista) | Waldemar Klisiak | Krzysztof Klęczar | Józef Krawczyk | Jan Knycz | Beata Szydło | Maciej Majkut | Andrzej Zdebski | Helena Kozłowska | Dorota Niedziela | Stanisław CiosOceń: Grzegorz Gołdynia