UWAGA! Dołącz do nowej grupy Oświęcim - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Adam Druks


Adam Druks, którego imię w hebrajskim brzmieniu to ‏אדם דרוקס‎, urodził się w 1930 roku w Oświęcimiu. Jego życie zakończyło się w 2006 roku w miasteczku Kefar Weradim. Był on izraelskim archeologiem oraz osobą aktywną w sferze społecznej, wywodzącą się z polskich korzeni.

Druks zyskał uznanie jako wielletni prezes Związku byłych Mieszkańców Oświęcimia w Izraelu, gdzie angażował się w działania mające na celu integrację i wsparcie społeczności związanej z jego rodzinnym miastem.

Życiorys

Adam Druks przyszedł na świat w Oświęcimiu, w rodzinie o głęboko zakorzenionych tradycjach. Jego ojcem był dra Iro Druks, adwokat oraz radny miejski, a matką Łucja Lieberman, córka Joachima Liebermana, który był współwłaścicielem oraz dyrektorem Fabryki Papy Dachowej Emil Kuźnicki, założonej w 1888 roku w tym samym mieście. W obliczu zbliżającego się wybuchu II wojny światowej, Adam wraz z matką opuścił Polskę, udając się na wschód.

W 1942 roku, poprzez terytoria Związku Radzieckiego oraz Azji, dotarł z rodziną do Palestyny. Tam kontynuował swoje wykształcenie na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, co otworzyło przed nim nowe ścieżki zawodowe. Przez trzy dekady pełnił funkcję archeologa w Departamencie Archeologii Starożytnej w Ministerstwie Kultury i Edukacji Izraela. Adam brał udział w licznych ekspedycjach archeologicznych, odkrywając m.in. tajemnice Tyberiady, Masady oraz Wzgórz Golan.

W latach 1947–49 służył w 1 i 4 batalionie, w szeregach formowanych Sił Obronnych Izraela. Jego życie obfitowało w różnorodne osiągnięcia, a przez długi czas, aż do swojej śmierci, pełnił rolę prezesa Związku byłych Mieszkańców Oświęcimia w Izraelu. Często odwiedzał Polskę, angażując się w ważne inicjatywy, w tym w powstanie Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu oraz w odnowienie miejscowej synagogi. Adam starał się również „mentalnie oddzielić” pojęcia Oświęcimia, jako polskiego miasta z bogatą historią żydowską, oraz niemieckiego Auschwitz, które stało się symbolem zagłady.

Przypisy

  1. Żydzi w Oświęcimiu. Ludzie. Adam Druks [online], web.archive.org, 26.07.2009 r. [dostęp 19.02.2022 r.]
  2. דרוקס אדם [online], www.palmach.org.il [dostęp 19.02.2022 r.]
  3. J.J. Correspondent J.J., Archaeologist separates Oswiecim from Auschwitz [online], The Jewish News, 13.04.2001 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
  4. Redakcja, Pamięć i rachunek [online], Dziennik Polski, 30.06.2004 r. [dostęp 25.01.2022 r.]

Oceń: Adam Druks

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:21