Marcin Czarnik, urodzony 23 marca 1976 roku w Oświęcimiu, to znany polski aktor.
Jego kariera artystyczna rozwija się w ciekawym kierunku, a jego dorobek zawodowy wzbudza zainteresowanie publiczności i krytyków.
Życiorys
Wczesne lata
Marcin Czarnik przyszedł na świat w Oświęcimiu, gdzie również spędził swoje dzieciństwo. W jego rodzinie ojciec pełnił rolę inżyniera, a matka zarządzała sprawami handlowymi. Siostra Marcina wybrała drogę lekarza, a brat postanowił zostać biznesmenem.
Już na etapie przedszkola, ujawnił się jego zapał do aktorstwa, kiedy to po raz pierwszy wystąpił w przedstawieniu w przebraniu liska. Następnie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, gdzie zafascynował się sztuką teatralną. W 2000 roku zakończył edukację na Wydziale Aktorskim w Akademii Teatralnej w Warszawie. Krótko studiował amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie spędził miesiąc w buddyjskim klasztorze w Dharamsali w Indiach.
Kariera teatralna
Debiut Marcina na scenie miał miejsce w 2000 roku w warszawskim Teatrze Montownia, gdzie wcielił się w postać Podsrockiego – totumfackiego Do–Radcy w inscenizacji „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Rok później zagrał Piotra Trofimowa w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa, reżyserowanej przez Pawła Miśkiewicza.
W 2002 roku wystąpił gościnnie jako Merkucjo w „Romeo i Julii” w reżyserii Julii Wernio w Teatrze Miejskim w Gdyni. W okresie 2002–2004 oraz 2006–2013 Prof. Czarnik współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, zyskując uznanie poprzez rolę Kleszcza w „Azylu” Maksima Gorkiego, w reżyserii Krystiana Lupy. Brał również udział w produkcjach autorstwa Pawła Demirskiego, w tym w „Dziadach. Ekshumacji” i „Finansiście w Śmierci podatnika”, gdzie zaprezentował swoje umiejętności aktorskie w różnorodnych rolach.
Przyciągnął uwagę swoją współpracą z Janem Klatą, odgrywając ważne role w spektaklach takich jak „Lochy Watykanu” (2004) w Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego czy „Hamlet” i „Fanta$ym” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 2013–2017 był częścią Starego Teatru w Krakowie, gdzie zrealizował szereg ciekawych ról, zyskując prym w uznaniu zarówno publiczności, jak i krytyków.
W 2015 roku zagrał Stanisława Wokulskiego w „Lalce. Najlepsze przed nami” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W późniejszych latach współpracował z Teatrem Polskim w Poznaniu, uczestnicząc w różnych projektach teatralnych oraz premierowych produkcjach.
W 2015 roku aktywnie wziął udział w 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, prezentując utwór „Do prostego człowieka”. Od 2017 do 2020 roku współpracował z TR Warszawa, co wzbogaciło jego sceniczne doświadczenie.
Jako nauczyciel w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, w grudniu 2018 roku, Czarnik zrealizował spektakl dyplomowy studentów IV roku, „Co gryzie Gilberta Grape’a”. W 2022 roku połączył siły z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Role ekranowe
Na arenie telewizyjnej Czarnik zadebiutował w 1999 roku, występując w spektaklach Teatru Telewizji, takich jak „Przylądek czterech wiatrów” w reżyserii Agnieszki Glińskiej oraz „Lalek” Zbigniewa Herberta, w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza.
W jednym z odcinków serialu „Dom” miał okazję zaprezentować się jako słuchacz wykładu Zbożnego, a w czarnej komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza, „Ciało”, zagrał policyjnego protagonisty.
W filmie „Janosik. Prawdziwa historia” (2009), w reżyserii Agnieszki Holland oraz Kasi Adamik, Czarnik wcielił się w jedną z postaci, Piwowarczyka, demonstrując swoje umiejętności aktorskie.
Na dużym ekranie zagościł wśród innych dramatów takich jak „Z daleka widok jest piękny” (2011) Wilhelma Sasnala oraz „Znajdę Cię” (2019) z Marthą Coolidge, gdzie również wykazał się talentem. Zagrał także w dreszczowcu „Obywatel Jones” (2019), w reżyserii Agnieszki Holland, odtwarzając postać niemieckiego dziennikarza.
Można go zobaczyć w renomowanych produkcjach Wojciecha Smarzowskiego, w tym „Drogówka” (2013), „Kler” (2018) i „Wesele” (2021). Jego francuskie doświadczenie obejmuje rolę w „Syn Szawła” (2015) oraz „Schyłek dnia” (2018) László Nemesa.
W serialu „Artyści” (2016) zrealizowanym przez Monikę Strzępkę, odegrał postać Marcina Koniecznego, dyrektora Teatru Popularnego. Dodatkowo w dramacie Tomasza Wasilewskiego, „Zjednoczone stany miłości” (2016) wystąpił jako wpływowy fotograf. Jego kariera telewizyjna obejmowała również epizod w popularnym serialu Netflixa „Wiedźmin” (2019), gdzie wcielił się w rolę maga. W 2023 roku zagrał poety w animowanym dramacie muzycznym „Podróż zimowa (A Winter’s Journey)” z Jasonem Isaacsem i Johnem Malkovichem, wzbogacając swoją filmografię.
Nagrody i odznaczenia
Marcin Czarnik osiągnął znaczące sukcesy dzięki swojej interpretacji postaci Robespierre’a w sztuce Stanisławy Przybyszewskiej z 2008 roku, która była reżyserowana przez Jana Klatę w wrocławskim Teatrze Polskim. Jego występ został uhonorowany nagrodą za najlepszą rolę męską na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka polska”, a także Grand Prix podczas 48. Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej, zdobył również nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej oraz odznaczenie dla najlepszego aktora na XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” w Toruniu.
W styczniu 2011 roku Marcin Czarnik został wyróżniony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Występ w roli Kazimierza w przedstawieniu Kazimierz i Karolina autorstwa Ödöna von Horvátha, ponownie w reżyserii Jana Klaty, przyniósł mu uznanie jako najlepszego aktora w roli głównej na V Europejskich Spotkaniach Teatralnych „Bliscy Nieznajomi” w Poznaniu, według serwisu Teatr dla Was.
W 2013 roku, podczas XXXIII Warszawskich Spotkań Teatralnych, Czarnik został uhonorowany nagrodą serwisu Teatr dla Was za rolę Filokteta w Filoktecie Sofoklesa, również w reżyserii Barbary Wysockiej i zrealizowanej we wrocławskim Teatrze Polskim. Jego występ w sztuce Dług autorstwa Davida Graebera z 2019 roku, która była również w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie, przyniósł mu Nagrodę Specjalną za grę zespołową na LXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
W 2021 roku Czarnik zdobył Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za dwie znaczące role w spektaklach Jana Klaty: w Długu oraz jako Newton w Lazarusie autorstwa Davida Bowiego i Endy Walsh, który odbył się we wrocławskim Teatrze Muzycznym „Capitol”.
Filmografia
Marcin Czarnik ma bogatą filmografię, która obejmuje różnorodne role w serialach i filmach telewizyjnych. Jego kariera aktorska zaczęła się w 2000 roku, kiedy to pojawił się w odcinku serialu Dom jako słuchacz wykładu Zbożnego.
W 2001 zagrał rolę Kostka, członka Polskiej Partii Socjalistycznej, w filmie o życiu Marszałka Piłsudskiego. Później, w latach 2001–2002, wystąpił jako Tomek Lisowski w Marzenia do spełnienia, będąc bratem Magdy.
Rok 2003 przyniósł mu rolę policjanta w filmie Ciało, a w 2004 zagrał Krystiana Nowaka w odcinku Pensjonatu pod Różą oraz Bogdana w Pierwszej miłości.
W latach 2005–2007, Czarnik wcielił się w Tarhana w serialu Fala zbrodni (odcinki 35, 82 i 83). Kontynuował swoją karierę w 2005, gdy zagrał operatora w Magiczne drzewo (odcinek 4). W 2007 miał rolę mężczyzny w parku w filmie Tylko miłość.
Od 2008 do 2015 Czarnik występował jako Robert Romanowski, redaktor naczelny w popularnym serialu Barwy szczęścia. W tym samym roku zagrał także rolę kumpel Mirka w filmie Droga do raju oraz Wojtka Konopolskiego w Kryminalnych (odcinek 100).
W 2009 roku wystąpił w wielu produkcjach, takich jak Janosik. Prawdziwa historia, gdzie zagrał Piwowarczyka, oraz w Nie opuszczaj mnie i Ojciec Mateusz (odcinek 15).
Rok później, w 2010, zagrał w 1920. Wojna i miłość jako policjant oraz diler w klubie w Nowej. W tym czasie wystąpił także w filmie Różyczka.
W latach 2011-2013 jego zaangażowanie w serial Głęboka woda zaowocowało rolami jako mąż w restauracji oraz Eryk Petrus. W 2012 roku wystąpił w odcinku serialu Prawo Agaty oraz Czas honoru jako Stefan Kurek.
W 2013 roku wystąpił jako starszy aspirant Walczak w Drogówce, a następnie w 2015, jako Tomasz Urbanek w Uwikłanych oraz kapo Feigenbaum w Synu Szawła.
Jego kolejne występy obejmowały rolę Jeremie w Na dobre i na złe oraz Ksawerego Bieguna w Komisarzu Alexie (odcinek 85) w tym samym roku.
W nadchodzących latach wziął udział w wielu produkcjach filmowych jak 2016 – Zjednoczone stany miłości, gdzie zagrał w rolę fotografa, oraz Artyści, gdzie przyjął postać Marcina Koniecznego, dyrektora Teatru Popularnego.
W roku 2017, wystąpił w Miasto skarbów jako marszand Jerzy Górski, natomiast w Belle Epoque wcielił się w Adama Rawskiego, dziennikarza.
Jego osiągnięcia z 2018 obejmują zdobycie ról w filmach takich jak Plan B, Nielegalni, Zabawa, zabawa, a także Drogi wolności.
Dodatkowo, miał okazję zagrać w 2019 w filmach takich jak Wiedźmin, Solid Gold oraz Piłsudski. W tym czasie dodatkowo wystąpił jako dziennikarz Paul Kleb w Mr. Jones.
W 2020 roku aktor zaprezentował swoje umiejętności w filmach: Mały zgon, Bez skrupułów oraz Mistrz. Do jego ról należy również Piotr w Żywiołach Saszy.
Obecnie jego najnowsze projekty obejmują 2021 w filmie Otwórz oczy oraz 2024 w nowym projekcie Biała odwaga.
Przypisy
- a b c d e f g Joanna Fortuna: Marcin Czarnik: Mam, kurczę poczucie misji. „Miasto Kobiet”. [dostęp 28.07.2022 r.]
- a b c d e f g Monika Mokrzycka–Pokora: Marcin Czarnik, aktor teatralny i filmowy. Culture.pl. [dostęp 28.07.2022 r.]
- Marcin Czarnik w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. interia.pl. [dostęp 28.07.2022 r.]
- Podsumowanie sezonu 2011/2012 w Teatrze Polskim we Wrocławiu. TeatrPolskiWrocław, 31.08.2012 r. [dostęp 28.07.2022 r.]
- Odznaczenia dla pracowników teatru. Teatr Polski we Wrocławiu, 06.01.2011 r. [dostęp 25.01.2013 r.]
- Marcin Czarnik. TRWarszawa. [dostęp 28.07.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jan Nepomucen Gąntkowski | Ewa Kaim | MBrother | Agnieszka Wróblewska | Roman Zakrzewski | Awit Szubert | Aldona Mickiewicz | Józef Hołard | Zdzisław Połącarz | Agata Agatowska | Edward Lepszy | Henryk Waniek | Urszula Urbaniak | Leon Szubert | Grzegorz Łukawski | Piotr Pyc | Teresa Kotlarczyk | Marek Chowaniec | Marian Kasperczyk | Tova BerlinskiOceń: Marcin Czarnik