MENU...

Poradnik motocyklisty

stunt
Każdy motocyklista dużą uwagę powinien przywiązać do kwestii ubioru, bezpieczeństwa i spraw zabezpieczenia przed skutkami ewentualnego wypadku. Obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty jest kask, aczkolwiek nie można tutaj również zapomnieć o rękawicach, obuwiu, kurtce i spodniach, czyli kompletnej odzieży motocyklowej.

Kurtka, spodnie i kombinezon
Tradycyjnym i nadal dość popularnym ubraniem motocyklisty jest kurtka i spodnie skórzane. Wzrasta jednak popularność odzieży tekstylnej, która to jest znacznie lżejsza i wygodniejsza od odzieży skórzanej. Nie zapewnia jednak tak dobrej ochrony przed obtarciami w trakcie wypadku. Kombinezony skórzane najlepsze są na motocykle sportowe - tam liczy się maksymalne zabezpieczenie. Czarne, skórzane kurtki i spodnie pasują na choppera. Odzież tekstylna zalecana jest na motocykl turystyczny czy też enduro.
Niezależnie od tego czy decydujemy się na odzież skórzaną czy tekstylną powinna ona być wyposażona w protektory i wzmocnienia łokci, barków, kręgosłupa i kolan. Kurtka i spodnie nie mogą być zbyt luźne, muszą być dobrze dopasowane bo w przeciwnym razie nie spełnią swojej funkcji, gdyż protektory przesuną się podczas wypadku. Połączenie kurtki i spodni w jedną całość zmniejsza ryzyko przemieszczenia się ubrania na ciele motocyklisty i znacząco podnosi bezpieczeństwo. Najwyższy stopień ochrony daje dobrze dopasowany kombinezon skórzany. Przed zakupem kurtki, spodni czy kombinezonu należy je dokładnie przymierzyć, przejść się w nich i najlepiej usiąść na swoim motocyklu aby mieć pewność, że ubranie jest odpowiednio dopasowane.

Kask
Podstawowym zadaniem kasku jest zabezpieczenie głowy motocyklisty podczas wypadku. Nie mniej jednak kask chroni również przed wiatrem, deszczem, szumem czy owadami. Istnieje wiele rodzajów kasków: integralne, crossowe, otwarte z daszkiem czy szybą. Kask podobnie jak i odzież motocyklowa musi być bardzo dobrze dopasowany i wygodny. Nie może być ani zbyt ciasny a tym bardziej luźny. Rozważając wybór kasku powinno wziąć się pod uwagę przede wszystkim styl jazdy oraz typ używanego motocykla. Warto zwrócić uwagę również na takie rzeczy jak: masę, system wentylacji, rodzaj zapięcia, jakość wykonania, możliwość prania środka.

Rękawice
Najważniejszą funkcją rękawic jest ochrona dłoni w czasie wypadku. Bardzo istotnym jest aby rękawice miały wzmocnienie w okolicy nasady kciuka, która zabezpiecza przed przetarciem podczas ślizgu. Rękawice dodatkowo osłaniają dłonie przed pędem powietrza, deszczem a nawet czasami śniegiem. Zdecydowanie nie zaleca się jazdy bez rękawic, gdyż w razie najmniejszej wywrotki motocyklista ma głębokie i trudno gojące się otarcia wewnętrznych powierzchni dłoni.

Buty
Kolejnym niezbędnym i bardzo ważnym elementem ubioru motocyklisty są buty. Obuwie turystyczne i do codziennej jazdy powinno być przede wszystkim wygodne i nieprzemakalne. Pozwala ono na swobodne chodzenie. Zdecydowanie mocniejszą budowę i małą przydatność do chodzenia mają buty sportowe wyposażone w liczne usztywnienia i zabezpieczenia oraz wzmocnienia boczne, pracujące przy znacznych pochyleniach motocykla.

GRUPA MOTOCYKLOWA FREE OŚWIĘCIM


ul. Długa 61
32-607 Polanka Wielka
tel: 0048 504 914 024 (Sławek)
office@freeoswiecim.pl
freeoswiecim@gmail.com
FB: www.facebook.com/freeoswiecim

Napisz do nas

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)