Tadeusz Henryk Szczerbowski, urodzony 10 sierpnia 1960 roku w Oświęcimiu, to wybitny profesor nauk humanistycznych, którego prace koncentrują się na językoznawstwie, przekładoznawstwie oraz slawistyce. Jego analizy obejmują również dzieła Jamesa Joyce’a, przekłady biblijne oraz literackie, jak również języki i kultury austronezyjskie.
W 1985 roku, Tadeusz Szczerbowski z sukcesem ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, zdobywając dyplom z zakresu filologii rosyjskiej oraz językoznawstwa ogólnego. Po ukończeniu studiów, doktorat oraz habilitację uzyskał w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie, gdzie jego prace badawcze badały enigmatyczne aspekty gier językowych w polskim i rosyjskim kabarecie lat osiemdziesiątych oraz przekłady słynnego „Ulissesa” Jamesa Joyce’a.
Od 2003 roku Tadeusz Szczerbowski pełni funkcję profesora nauk humanistycznych oraz kierownika Katedry Przekładoznawstwa w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie do tej pory wypromował siedmioro doktorantów.
Jego badania koncentrują się na szerokim zakresie tematów, w tym zagadnienia wspólnego świata (ang. common ground), gier językowych, stereotypów etnicznych oraz języków i kultur austronezyjskich, takich jak Trobriandczycy, Hawajczycy i Malajowie. Dodatkowo, Tadeusz Szczerbowski badał przekład literacki oraz biblijny, a także slangowe słownictwo polskie i rosyjskie. Na przełomie XX i XXI wieku skoncentrował się na analiza tłumaczeń dzieł Jamesa Joyce’a na różne języki.
W obszarze przekładu, przetłumaczył na język polski dwie istotne prace Bronisława Malinowskiego, które to: „Problem znaczenia w językach pierwotnych” oraz „Formanty klasyfikujące w języku Kiriwiny” stanowią ważny wkład w badania nad językiem i kulturą. Tadeusz Szczerbowski jest także aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, a także współpracuje z Komisją Słowianoznawstwa oraz Komisją Językoznawstwa Krakowskiego Oddziału PAN.
Publikacje
Monografie naukowe
W dorobku Tadeusza Szczerbowskiego znajduje się wiele istotnych prac naukowych, które przyczyniają się do zrozumienia zjawisk językowych w różnych kontekstach. Jedną z jego wczesnych publikacji jest „O grach językowych w polskich i rosyjskich tekstach kabaretowych lat osiemdziesiątych”, wydana w 1993 roku. W 1998 roku opublikował zależną od języka dzieło, „Gry językowe w przekładach „Ulissesa” Jamesa Joyce’a”. Kolejna istotna praca, „Anna Livia Plurabelle” po polsku: „Finnegans Wake” Jamesa Joyce’a ks. I, rozdz. 8, ukazała się w 2000 roku.
Również w 2000 roku Szczerbowski brał udział w redakcji drugiego tomu „Językoznawstwa” Bronisława Malinowskiego, który był pod kierownictwem Krystyny Pisarkowej. Tom ten zawierał istotne zasoby leksykalne z dzieła Malinowskiego, oraz przekłady jego prac, takich jak „Problem znaczenia w językach pierwotnych” i „Formanty klasyfikujące w języku Kiriwiny”.
Inne znaczące publikacje Szczerbowskiego obejmują: Kiriwina: język Wysp Trobrianda (2002), Wyspy Hawajskie: język i tradycja (2006), Rosyjskie teorie przekładu literackiego (2011), Kultura hawajska (2014), Kultura malajska (2015) oraz Polskie i rosyjskie słownictwo slangowe (2018).
Redakcja monografii naukowej
Oprócz swoich publikacji, Tadeusz Szczerbowski ma też na swoim koncie redakcję monografii naukowych. Jednym z jego ostatnich osiągnięć jest „Język „okrągły jak pomarańcza”… Pamięci Profesor Krystyny Pisarkowej w 90. rocznicę Jej urodzin”, która ukazała się w 2021 roku.
Przypisy
- Strona Instytutu Neofilologii UP, https://fros.up.krakow.pl/pracownicy-up/szczerbowski/
- Skład Komisji Językoznawstwa PAN w Krakowie, https://krakow.pan.pl/pl/komisje-naukowe?view=article&id=13:komisja-jezykoznawstwa&catid=9:komisje
- Skład Komisji Słowianoznawstwa PAN w Krakowie, https://krakow.pan.pl/index.php/pl/komisje-naukowe?view=article&id=21:komisja-slowianoznawstwa&catid=9:komisje
- Językoznawstwo Bronisława Malinowskiego, tom 2, red. K. Pisarkowa, Kraków: Universitas, 2000, ISBN 83-7052-679-9
- ORCID, https://orcid.org/0000-0002-1808-3831
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jan (Beber) z Oświęcimia | Rafał Pióro | Henryk Kocój | Tadeusz Szumiata | Bonawentura Lenart | Marcela Świątkowska | Jerzy Garus | Urszula Chowaniec | Piotr Setkiewicz | Bogdan Kamieński | Noemi Zabari | Marek Wojdyło | Krzysztof A. Zajas | Grzegorz Ostasz | Andrzej Kacorzyk | Szymon Syreński (Syreniusz) | Eufrozyn Sagan | Zdzisław StuglikOceń: Tadeusz Szczerbowski