UWAGA! Dołącz do nowej grupy Oświęcim - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Urszula Chowaniec


Urszula Chowaniec, znana również pod imieniem Ulla Chowaniec, jest postacią o bogatym dorobku w dziedzinie literaturoznawstwa. Urodziła się 17 maja 1976 roku w Oświęcimiu, co stanowi ważny punkt w jej biografii. Obecnie pełni funkcję profesora nauk humanistycznych, co potwierdza jej wysokie kompetencje oraz zaangażowanie w rozwój tej dziedziny.

Jako krytyczka literacka zyskała uznanie dzięki profesjonalizmowi oraz głębokiemu zrozumieniu literatury, co pozwala jej na rzetelną analizę i interpretację tekstów. Jej wkład w literaturoznawstwo jest znaczący i inspirujący dla wielu badaczy i studentów tej dziedziny.

Życiorys

Urszula Chowaniec spędziła swoje dzieciństwo oraz młodość w Oświęcimiu, gdzie z sukcesem ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego, zdobywając tytuł najlepszej absolwentki roku 1995. W roku 2000 uzyskała tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Na tej samej uczelni kontynuowała naukę w zakresie filozofii oraz dziennikarstwa. Jej doktorat, dotyczący emancypacyjnej twórczości Ireny Krzywickiej, która była żydowską pisarką i feministką, powstał pod kierunkiem prof. Stanisława Jaworskiego. Po roku 2000 osiedliła się na stałe poza granicami Polski, gdzie podjęła się nauczania polskiej literatury, literatury kobiecej oraz języka polskiego w różnych instytutach akademickich.

W 2017 roku Chowaniec uzyskała stopień doktora habilitowanego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2018 roku zamieszkuje w Sztokholmie, gdzie uczy w Paidea – Europejskim Instytucie Studiów Żydowskich w Szwecji oraz na Uniwersytecie w Lund. Urszula jest matką trojga dzieci: Aleksandra, Hany i Maxa.

Praca naukowa

Urszula Chowaniec po zakończeniu swojej obrony doktoratu podjęła pracę na University College London, a następnie przeniosła się do Finlandii. Tam rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem w Tampere. Od 2007 roku jej działalność akademicka jest związana z Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzi wykłady dotyczące teorii kultury oraz literatury, jak również historii literatury i kultury języka polskiego.

W latach 2011-2018 Chowaniec była zatrudniona na Wydziale Slawistyki i Studiów Wschodnioeuropejskich w Uniwersyteckim Kolegium w Londynie. Od 2020 roku jej prace pedagogiczne obejmują wykłady na temat literatury żydowskich kobiet w Europejskim Instytucie Badań Żydowskich Paideia, który ma swoją siedzibę w Sztokholmie. Dodatkowo, pełni rolę profesora w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego oraz jest wykładowczynią na Uniwersytecie w Lund. Warto zaznaczyć, że posiada tytuł Honorowego Badacza Naukowego na Wydziale Slawistyki i Studiów Wschodnioeuropejskich w Uniwersyteckim Kolegium w Londynie.

W ramach swojej pracy naukowej, Urszula Chowaniec zaangażowała się w nagrywanie podcastów literackich pod tytułem SNACK: Sztokholmskie Pogawędki wspólnie z Katarzyną Tubylewicz. Ponadto organizuje różne wydarzenia naukowe oraz artystyczne.

W trakcie swojej kariery była również kuratorką wielu wystaw oraz festiwali, w tym One Hundred Years, so What? – wyjątkowej wystawy poświęconej stuleciu emancypacji kobiet w Polsce, która miała miejsce w Birmingham w galerii Centrala.

Obecnie, Urszula Chowaniec prowadzi intensywne prace nad swoją monografią o poezji Ireny Klepfisz. Jej najnowsze badania koncentrują się na historii Żydów oraz tożsamości żydowskiej w literaturze kobiecej.

Publikacje

W dorobku Urszuli Chowaniec znajduje się szereg istotnych publikacji, które przyczyniają się do zrozumienia polskiej kultury oraz literatury feministycznej.

  • Women’s Voices and Feminism in Polish Cultural History, Newcastle: Cambridge Scholars Publishing, 2012. (współred. U. Phillips),
  • Mapping Experience in Polish and Russian Women’s Writing, Newcastle: Cambridge Scholars Publishing, 2010,
  • Masquerade and femininity: essays on Russian and Polish women writers, Newcastle: Cambridge Scholars Publishing, 2008. (współred. U. Phillips, M. Rytkönen),
  • Towards a Fast Food Reality: The 1990s and the Transformation in Polish Literature, w: Perestroika: Process and Consequences, red. Kangaspuro, J. Nikula, I. Stodolsky, Helsinki: Finnish Literature Society, 2010.

Książki

  • W poszukiwaniu Kobiety: O wczesnych powieściach Ireny Krzywickiej, WUJ 2007,
  • Melancholic Migrating Bodies in Contemporary Polish Women’s Writing, Cambridge Scholar Publishing, 2015.

Przypisy

  1. Urszula Chowaniec: tęsknota to uczucie towarzyszące bezustannie każdemu emigrantowi - Kobieta [online], onet.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  2. Ula Urszula Chowaniec | In geveb [online], ingeveb.org [dostęp 26.04.2024 r.]
  3. Urszula Chowaniec | UCL School of Slavonic and East European Studies (SSEES) - UCL – University College London [online], ucl.ac.uk [dostęp 26.04.2024 r.]
  4. Snack Sztokholmskie Konwersacje Kasi I Uli - Snack Kasi I Uli [online], weebly.com [dostęp 26.04.2024 r.]
  5. '100 Years, So What?' at Centrala Gallery - BLOK MAGAZINE [online], blokmagazine.com [dostęp 26.04.2024 r.]
  6. Projekt badawczy prof. nadzw. dr hab. Urszuli Chowaniec: Sztuka pamiętania. Polityka pamięci. - YouTube [online], youtube.com [dostęp 26.04.2024 r.]
  7. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego - W poszukiwaniu kobiety [online], wuj.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  8. Melancholic Migrating Bodies in Contemporary Polish Women's Writing - Cambridge Scholars Publishing [online], cambridgescholars.com [dostęp 26.04.2024 r.]

Oceń: Urszula Chowaniec

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:8