Jerzy Garus


Jerzy Krzysztof Garus był uznawanym polskim archeologiem oraz aktywnym działaczem społecznym. Urodził się 26 września 1949 roku w Oświęcimiu, gdzie spędził wczesne lata swojego życia.

Niestety, jego podróż przez życie zakończyła się 20 sierpnia 2014 roku w Warszawie. Garus to postać, której osiągnięcia w dziedzinie archeologii oraz wkład w ruch NSZZ „Solidarność” pozostają nie tylko w pamięci bliskich, ale także w historii Polski.

Życiorys

Jerzy Garus był renomowanym archeologiem, synem Władysława i Anny. Ukończył studia z zakresu archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1972. Jego zaangażowanie w badania wykopaliskowe miało miejsce w latach 1968–1980, kiedy to brał udział w projektach archeologicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W swoich początkowych latach kariery pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, a później pełnił rolę dokumentalisty w Zakładzie Archeologii Małopolski PAN. W 1977 roku podjął pracę w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, którego siedziba znajdowała się w Warszawie. Od 1981 roku, aż do zakończenia swojej kariery, był zatrudniony na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pełniąc funkcję kierownika Działu Archeologicznego, Garus miał znaczący wpływ na wiele projektów wykopaliskowych prowadzących w obrębie Zamku. Jego dorobek naukowy obejmował zarówno artykuły naukowe, jak i popularnonaukowe, które koncentrowały się na problematyce archeologii i Starożytności. Garus był również zaangażowany w działalność społeczno-związkową. Od początku swojej pracy na Zamku Królewskim stał się aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność”, pełniąc szereg kluczowych ról, w tym przewodniczącego Krajowej Rady Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków oraz pracując w Zarządzie Regionu Mazowsze.

Jego zaangażowanie w organizację związkową w Zamku Królewskim trwało przez wiele lat. Niestety, 20 sierpnia 2014 roku zmarł po ciężkiej chorobie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Starym Cmentarzu w Oświęcimiu.

Odznaczenia

W uznaniu za wyjątkowe osiągnięcia związane z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Jerzy Garus otrzymał prestiżowy medal MERENTIBUS w roku 1994. Ponadto, w 2014 roku, uhonorowano go pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi, co stanowi wyraz docenienia jego wkładu i zasług w tej ważnej instytucji.

Przypisy

  1. Wspomnienie o Jerzym Garusie, muzealnictworocznik.com
  2. Zmarł Jerzy Garus, www.solidarnosc.org.pl
  3. P.M., Kondolencje – NSZZ Solidarność Region Mazowsze [online], 21.08.2014 r. [dostęp 15.01.2022 r.]
  4. a b REJESTR SPADKOWY PL: wynik wyszukiwania [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 15.01.2022 r.]

Oceń: Jerzy Garus

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:19